Fotografije: Dimitrije Labudović
Olimpijski dan ustanovljen je 1948. godine. Ovaj datum obilježava se u spomen na rođenje modernih Olimpijskih igara – 23. juna 1894. godine, na prijedlog francuskog barona Pjera de Kubertena, kada je u Parizu osnovan Međunarodni olimpijski komitet (MOK).

Na ovaj dan sportski savezi i klubovi pozivaju svoje članove da promovišu sport i olimpijske vrijednosti – izvrsnost, prijateljstvo i poštovanje.
Današnji događaj organizovan pod pokroviteljstvom Crnogorskog olimpijskog komiteta i uz podršku Opštine Nikšić, sa ciljem da promovišemo sport i naš grad, koji je iznjedrio brojne uspješne sportiste i olimpijce.
Ispred tehničkog organizatora– Biciklističkog kluba Perun prisutne je pozdravila Ana Petrović Njegoš i kazala da svi prisutni danas, a posebno osnivači klubova, sportski radnici i treneri, ulažu veliki trud kako bi sport zauzeo posebno mjesto u životima mladih ljudi i postao temelj zdravog načina života.

„Vjerujem i osjećam da se među nama danas nalaze budući sportisti koji će Crnu Goru predstavljati na međunarodnim takmičenjima i Olimpijskim igrama. Sport je univerzalan jezik među ljudima bez podjele na muške i ženske sportove i neka va to vodi u životu te poštujte fer plej i gradite sportki duh“, poručila je ispred organizatora Ana Petrović Njegoš.

Milan Jovićević ispred opštine Nikšić obratio se učesnicima i kazao da danas slavimo sport, zajedništvo i naš grad koji ima bogatu sportsku tradiciju.
„Nikšić je kao što znamo grad sporta ,grad iz kojeg su potekli brojni vrhunski sportisti, ali i grad koji nastavlja da njeguje sportki duh i razvija nove generacije. Ova manifestacija nije samo podsjetnik na uspjehe koje smo postigli, već i podstrek mladima da sanjaju velike snove. Svaki olimpijac nekada je bio dijete na igralištu, baš poput vas danas. Zato vas pozivam budite hrabri, vjerujte u sebe i budite uporni na svom putu“, rekao je Jovićević.

Ispred sportista obratio se dzudista Novo Raičević koji je posalo poruku da sport nije samo takmičenje, već je sport način života.
„Sport stvara prijateljstva za cijeli život i pomaže da izrastemo u odgovrne i zdrave ljude. Budte ponosni što ste sportisti. Svaki trening koji odradite svaki napor koji uložite i svka prepreka koju savladate čine vas jačim ,hrabrijim i boljim ljudima“, riječi su Raičevića.
Posebnu zahvalnost organizatori upućuju klubovima, udruženjima i institucijama koji su svojim prisustvom dali doprinos promociji zdravih stilova života i olimpijskih vrijednosti: Vrtić „Kosovka djevojka“, Atletski klub Nikšić, Atletski klub Basic Athletics, Košarkaški klub Sutjeska, FK Anderba, Džudo klub Akademik, Džudo klub Trebjesa, Džudo klub Fokus, Džudo klub Straševina, Rukometni klub Trebjesa, Streljački klub Čelik, Ski klub Pobjednik, PSD Javorak, Klub vojnih planinara „Kapetan“, Odbojkaški klub Tempo, Sportski klub Specijalna olimpijada, SRD Veterani, Crnogorski savez sportske rekreacije „Sport za sve“, Izviđački odred Tibor, Triatlon klub Anderba, NVO Žuti leptir, volonteri Crvenog krsta Nikšić, Ordinacija Balans, Gradska kuća, Turistička organizacija Nikšić , Sekretarijat za sport i mlade opštine Nikšić i NVU Putevima predaka .






